Test wodorowy - nietolerancji laktozy Wrocław

Profesjonalny test oddechowy – nietolerancji laktozy Wrocław.

Przed wykonaniem testu na nietolerancję laktozy należy wykluczyć SIBO i IMO wykonując test wodorowo-metanowy z obciążeniem laktulozą. 

Test oddechowy z obciążeniem laktozą jest to łatwe i nieinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. W warunkach fizjologicznych zawartość tego gazu w jelicie cienkim jest znikoma. Jego wzrost pozwala na wykrycie nietolerancji laktozy, która jest wynikiem niedoboru laktazy w błonie śluzowej jelita cienkiego.

Test wodorowy - nietolerancja laktozy Wrocław

Jak wykonuje się testy w naszej placówce we Wrocławiu?

Pacjent nabiera powietrze i wydmuchuje do specjalnego woreczka, a następnie przekazuje personelowi, który bada próbkę w aparacie QuinTron Breathtracker SC.. Następnie spożywa 50 g laktozy rozpuszczonej w 250 ml ciepłej wody. Laktoza, która nie jest absorbowana w jelicie cienkim przemieszcza się w dół układu pokarmowego, gdzie w jelicie grubym bakterie rozkładają ją na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, wodór i dwutlenek węgla. Wodór ulega rozpuszczeniu we krwi i jest transportowany do płuc, gdzie możemy zbadać jego obecność w wydychanym powietrzu. Pacjent w ciągu 120-180 minut co 20 minut powtarza procedurę wydychania powietrza. Stężenie wodoru w pierwszej próbce nie powinno przekraczać 10 ppm. Wzrost powyżej 20 ppm w stosunku do próbki zerowej oznacza nietolerancję laktozy.

Kiedy warto przeprowadzić test wodorowo-metanowy na nietolerancje laktozy?

  • Biegunki o kwaśnym zapachu, stolce tłuszczowe, bóle brzucha, wzdęcia, gazy, przelewanie w jelitach, kolki, czasem nudności i wymioty,

  • nietolerancja mleka, produktów mlecznych, ciastek lub czekolady,

  • podejrzenie pierwotnej lub wtórnej nietolerancji laktozy,

  • badanie zespołu jelita drażliwego IBS,

  • monitorowanie schorzeń z towarzyszącą wtórną nietolerancją laktozy (m.in. celiakia, zespół rakowiaka, gastropatia cukrzycowa, enteropatia HIV, choroba Whipple’a, kwashiorkor, zespół Zollingera-Ellisona, zapalenie popromienne),

  • przewlekłe zapalne choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego WZJG).

  • Szacuje się, że u dorosłych ludzi dochodzi do obniżenia aktywności laktazy o około 70%. W Polsce około 30% dorosłych Polaków nie trawi laktozy.

     

Kiedy nie zaleca się wykonania testu na nietolerancje laktozy?

Przeciwskazaniem bezwzględnym do wykonania testu na nietolerancje laktozy  jest hipoglikemia poposiłkowa czyli reaktywna. 

Czy do wykonanie testu na nietolerancje laktozy potrzebne jest skierowanie od lekarza?

Badanie na nietolerancje laktozy nie wymaga skierowania od lekarza.

Jak należy przygotować się do badania na nietolerancje laktozy?

Przeczytaj uważnie procedurę przygotowania do badania. To bardzo ważne, gdyż nieprawidłowe przygotowanie może zaburzyć wynik i będzie trzeba je powtórzyć w innym terminie !!! Całą procedurę opisaliśmy na naszym blogu. Link poniżej

Test wodorowy - nietolerancji laktozy możesz wykonać zdalnie lub w naszej siedzibie.

Odwiedź nas w oddziale